Teknoloji

Neandertaller, İnsanların Büyük Burnunun Sebebi Olabilir!

Günümüz insanını içine alan Homo sapiens çeşidinin bundan 100 bin ila 200 bin yıl önce yaşadığı bilinmektedir. neandertaller Tanıştıkları ve bazılarının birlikte oldukları bilinen bir gerçektir. Hatta Neandertallerin homo sapienslerle olan cinsel ilgilerinin sonu getirmiş olabileceği ortaya çıktı.

Peki, iki türün birleşimiyle bugün Neandertallerden geriye ne kaldı? Yeni bir çalışma, bu soruya bir başka cevap daha verdi. Bazı insanlar sahip Büyük Burunlar Neandertal DNA’sına Dayanabiliraçıklığa kavuşmuş.

Burnumuzun büyüklüğü Neandertallerden insanlara geçen bir genden kaynaklanıyor olabilir:

Bilim adamları, Latin Amerika’da 6.000’den fazla insanın DNA’sını incelediler. Daha sonra bu genetik bilgiyi bireylerin yüz sınırlarıyla karşılaştırdı. Karşılaştırmada bireylerin yüz sınırlarının belirlendiği belirlendi. 33 genom bölgesikayıt edilmiş.

Bu 33 siteden 26’sının Avrupa, Afrika ve Asya’daki diğer halklarda paralel olduğu görüldü. Yani, dünyanın hemen her yerindeki insanların yüz sınırlarını tanımlayan genom bölgeleri. birbirini tekrarlıyordu.

Neandertallerle temasımız özellikle bir alanda gerçekleşti:

Bilim adamları “1q32.3” adlı bölgeye odaklandıklarında Neandertallerin izlerine rastladılar. Genomun bu bölgesi, Neandertaller ve Homo sapiensler arasında bir melezdir. burun yüksekliğinin belirlenmesi (Z ekseni)bölge idi.

Peki Neandertallerin neden büyük bir burnu vardı? Bu sorunun cevabını birebir bölgede yer alan ve ATF3 olarak bilinen gen verdi. Neandertaller, özellikle genin doğal seçilimle evrimleştiği soğuk koşullarda hayatta kalmalarını sağlamak içinBurnun irileşmesine neden olduğu ortaya çıktı.

Homo sapiens’e taşınan genin bizdeki işlevi aslında birebirdi. Gen, insanın o dönemin soğuk kurallarına ayak uydurabilmesini ve hayatta kalabilmesini sağlamayı amaçlıyordu.

haber-sultanhani.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu