Haber

Çin-Kazakistan vizesiz anlaşmasıyla Kazak vatandaşları Urumçi’ye vizesiz girebiliyor.

URUMQI, 11 Kasım (Xinhua) — CZ6012 sefer sayılı uçuştaki 16 Kazak vatandaşı Cuma günü Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Urumçi şehrine vardıklarında vizesiz erişimden yararlandı.

Yerel gümrük muayene istasyonu, yolcuların herhangi bir vize belgesi olmadan sınır kontrol noktasından geçtiklerini ve Cuma günü yürürlüğe giren Çin-Kazakistan vizesiz anlaşması kapsamında havaalanına gelen ilk Kazak vatandaşı grubu olduklarını söyledi.

Kazakistan’ın Almatı Uluslararası Havalimanı’ndan havalanan uçak, cuma günü sabah saat 00.00 sıralarında Urumçi Diwopu Uluslararası Havalimanı’na indi.

Cuma gününden itibaren geçerli olacak karşılıklı vize muafiyeti anlaşmasına göre Çin ve Kazak vatandaşları, kalış süreleri 30 günü geçmemek kaydıyla, 180 günlük vizesiz süre kapsamında toplam 90 gün birbirlerinin ülkelerinde kalabilecekler. giriş tarihinden itibaren günler.

Kazak yolcu Adelina Ashimova, “Artık Kazakistan’dan Çin’e uçmak için tek ihtiyacınız olan şey uçak bileti ve pasaport.” diyerek, Urumçi’de gümrükten geçmenin çok hızlı ve işlevsel olduğunu sözlerine ekledi.

Urumçi Diwopu Uluslararası Havalimanı verilerine göre, vize muafiyeti anlaşmasının resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte Kazakistan ile Urumçi arasındaki uluslararası uçuş sayısı günlük altıya ulaşacak.

Kazak yolcu Adil Kaukenov, “Çin ile Kazakistan arasındaki karşılıklı vize muafiyeti, iki ülke arasındaki karşılıklı güvenin yüksek derecesini yansıtıyor. Vize muafiyeti aynı zamanda Çin’e gelen Kazak turistlere, iş adamlarına ve öğrencilere ve bölge sakinlerine de kolaylık sağlayacak. İki ülke daha sık etkileşime girecek.” .

Çin ile Kazakistan arasındaki yolcu seyahatini kolaylaştırmak amacıyla, Sincan’ın merkezi Urumçi ile Kazakistan’ın en büyük şehri Almatı’yı birbirine bağlayan yolcu otobüsü hizmeti 3 Kasım’da başlatıldı.

Bölgesel ulaştırma departmanına göre Sincan, Urumçi’den Semipalatinsk’e de dahil olmak üzere dört uluslararası yolcu otobüsü güzergahı daha başlatacak.

habercigli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu