Ekonomi

TSE, Suudi Arabistan’a yapılan ihracatta SABER kayıt sistemi hakkında bilgilendirme toplantıları düzenliyor

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Suudi Arabistan’a endüstriyel ürün ihracatı için Suudi Standartlar, Metroloji ve Kalite Kurumu (SASO) tarafından hayata geçirilen uygulama platformu SABER kayıt sistemi hakkında ihracatçı ve üreticilere yönelik bilgilendirme toplantıları başlattı.

TSE’den yapılan açıklamada, TSE Lideri Mahmut Sami Şahin’in Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette bu ülkeye ihracatın olası teknik aksaklıklarını gidermek için SASO yetkilileriyle bir araya geldiği belirtildi.

Güneydoğu İhracatçı Birlikleri’nin (GAİB) ev sahipliğinde Gaziantep’te ihracatçı firma temsilcilerinin katılımıyla SABER Portal Bilgilendirme Toplantısı’nın düzenlendiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“SASO tarafından 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulamaya konulan kayıt sistemi kapsamında Suudi Arabistan’a ihraç edilecek endüstriyel işlerin (gıda, ilaç ve kozmetik hariç) SABER veri tabanına kaydedilmesi gerekmektedir. Test ve belgelendirme şartı bulunmaktadır. Bu kapsamda iş dünyasının ihtiyaç duyduğu tüm standardizasyon, belgelendirme ve test hizmetleri ile gözetim hizmetlerini sağlayan TSE, düzenlediği toplantılarla ihracatçıları ihracatta izlenecek yöntemler hakkında bilgilendirmektedir. test ve sertifika.”

haber-kepsut.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu