Haber

Erdoğan’ın sözleri dünyada yankı buldu! Almanya Başbakanı Scholz, Netanyahu ile görüştü

Almanya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, görüşmede İsrail’deki durum, işgal altındaki topraklar ve bölgedeki durumun yanı sıra Gazze Şeridi’ndeki insani durumun ele alındığı belirtildi.

Açıklamaya göre Scholz, Almanya’nın İsrail halkıyla tam dayanışma içinde olduğunu ve İsrail’in yanında olduğunu vurguladı.

Gazze Şeridi’ndeki insani durumun acilen iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Scholz, insani ateşkeslerin Gazzelilere yardım ulaştırılmasına önemli katkı sağlayabileceğini belirtti.

Scholz, çatışmanın bölgesel olarak yayılmasını önlemek amacıyla Netanyahu’ya diplomatik temasları hakkında da bilgi verdi.

Netanyahu’nun görüşmede “Gazze’deki sivilleri savunma çabalarına” da değindiği ve bu bağlamda Hamas’ı suçladığı bildirildi.

Scholz ve Netanyahu’nun, başta çocuklar, yaşlılar, hastalar ve kadınlar olmak üzere esirlerin bir an önce serbest bırakılması çabalarını da ele aldığı belirtildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN SÖZLERİ DÜNYADA TANINIYOR

Dün Berlin ziyareti sırasında Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Şansölye Olaf Scholz ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Scholz ile ortak basın toplantısı düzenledi. “Tevrat’ta bunların hiçbiri yok. Yapamazsınız. İnsan hakları bildirgesinde de yapamazsınız. Ama burada görüldüğü gibi bu çocuklar nasıl vuruluyor? Hastanelerde nasıl öldürülüyorlar? Bunlar karşısında elimiz kolumuz bağlı mı duracağız, buna karşı asla sesimizi çıkarmayacak mıyız, elimiz buradaysa, kollarımız, dilimiz bağlı kalırsa bunun hesabını tarihe veremeyiz. İsrail-Filistin savaşını borçluluk psikolojisiyle değerlendirmemek lazım. Bakın özgürce konuşuyorum. Çünkü İsrail’e borcumuz yok. Borçlu olsaydık bu kadar rahat konuşamazdık. Ama borçlu olanlar konuşamaz. “Biz Holokost’tan geçmedik.”dedi.

Türkiye ve Almanya’nın insani ateşkese ne kadar katkıda bulunabileceğinin ve bu adımların nasıl atılacağının önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Buna hazır mıyız, değil miyiz? Bir hafta sonra Sayın Steinmeier İsrail’e gidiyor. Ondan ricada bulundum. Siz bir taraftan tutun, biz de diğer taraftan görevimize sahip çıkalım” dedim. Gelin bu değerli insani ateşkesi hep birlikte sağlayalım, bu adımı ben attım.” Eğer Almanya ve Türkiye ile birlikte böyle bir insani ateşkesi sağlayabilirsek bölgeyi bu ateş çemberinden kurtarma fırsatına sahip olacağız. Buna rehine değişimi denir. Teşekkür ederiz, buna da hazırız. Ancak rehineler derken İsrail’deki rehinelerin sayısı rehine sayısına göre ne kadardır? “Öte yandan Hamas’ın ya da Filistin’in elindeki rehinelerin sayısı nedir? Buna baktığımızda İsrail’in elinde çok daha fazla rehine var. Yıllardır rehineler ve tutsaklar İsrail’in elinde. Bunu da görmek lazım, bunu görmezsek haksızlık olur, “Bütün bunlara varız.”

haber-menemen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu